Základná škola
Hľadanie podstatných mien v prírode
- Keďže žiaci 5. ročníka bojujú s podstatnými menami, tak sme sa rozhodli pozrieť na to, že podstatné mená nás obklopujú všade okolo nás. Vyučovanie sme presunuli do školskej záhrady. Cieľom práce bolo nájsť podstatné mená. Žiaci inšpiráciu hľadali v prírode. Následne pracovali v skupinách, v ktorých určovali vzory a robili si kontrolu správnosti. Za jednu vyučovaciu hodinu našli až 40 podstatných mien. Ďakujeme im za krásny výkon.
Za zážitkami do Trenčína
Tentokrát sme sa s našimi turistami vybrali spoznávať mesto Trenčín. Návšteva práve tohto mesta nebola náhodná, poňali sme ju ako vlastivednú exkurziu, keďže štvrtáci spoznávali tento región na hodinách vlastivedy. Už pri východe z vlakovej zastávky sme videli týčiť sa náš cieľ – mohutný Trenčiansky hrad. Na našom malom okruhu sa deti rozbehli k Studni lásky kde sme si pripomenuli povesť o Omarovi a Fatime, ktorá sa viaže k studni. Spozorovali sme aj ďalšie objekty ako Katov dom, Hodinovú vežu, vystúpali do Matúšovej veže, hladomorne či Pánskej kaplnky. Cestu z hradu sme si ešte spríjemnili prechádzkou centrom mesta a poriadne sa vyšantili na úžasných mega šmýkačkách. Tešíme sa nabudúce.
Pračlovek
Do fotogalérie bol pridaný nový album Pračlovek.
6PRAVEK alebo inak predhistorické obdobie predstavuje najstaršiu časť ľudskej histórie. Najdôležitejším materiálom bol kameň a drevo. Človek sa živil lovom veľkých zvierat ako boli napríklad mamuty a zároveň zberal plody v prostredí, v ktorom žil. Takto sa to učia deti na hodinách dejepisu a nielen to. Naši žiaci zo 6.A sa pokúsili priblížiť tieto nadobudnuté informácie aj mladším ročníkom vo forme projektu – PRAČLOVEK pútavou, no i zábavnou formou. Spoločne sa snažili na hodinách dejepisu vytvoriť obraz života človeka v tomto období. Museli sa popasovať s rôznymi prekážkami ako vytvoriť jaskyňu, kosti, jednotlivé nástroje. Niekedy sa to nedarilo na prvýkrát. Svojou prácou však dokázali, že keď spoločne spolupracujú tak výsledok stojí za to. Som vďačná, že na odmenu nemuseli dlho čakať. Našli ju v podobe pochvaly a to nielen u najmenších detí, ale aj u starších spolužiakov a učiteľského kolektívu.
Mgr. Zuzana Vaclavíková
Remeslo má zlaté dno
- Na hodine techniky sa dievčatá z piatej a šiestej triedy oboznámili s rôznymi remeslami. Keďže tieto remeslá vznikali v minulosti a v súčasnej dobe už mnohé zanikli, úlohou dievčat bolo vybrať si jedno remeslo a to potom priblížiť svojim spolužiačkam. Vybrali si remeslá ako je drotárstvo, šperkárstvo, stolárstvo, kováčstvo, rezbárstvo a ďalšie iné, o ktorých si pripravili krásne projekty, ktoré zdobia našu chodbu.
Vyskúšali si vyrobiť aj nejaký výrobok. Keďže sa blížil Valentín, tak vyrábali krásne srdiečka z bavlnky a z papiera.
Projekt: Presýpacie hodiny
- Svoj prvý projekt zvládli žiaci z 1.B triedy. Za pomoci svojich rodičov žiaci zostrojili presýpacie hodiny. Na hodinách prvouky sme ich porovnávali, skúmali, čo majú rovnaké a čím sa líšia. Skúšali sme nimi aj merať rôzne činnosti. Žiaci sa na hodine aktívne zapájali do vzdelávania, bádania a objavovania.
Projektové vyučovanie na hodinách prírodovedy v 4. A triede
- Projektové vyučovanie je metóda, ale aj forma vyučovania, vďaka ktorej si žiaci osvojujú učivo aktívnym zapojením do samotnej výučby. Riešenie projektov na hodinách prírodovedy učí žiakov 4.A bádateľskej, výskumnej a objavujúcej činnosti, ktoré ich motivuje a prebúdza v nich záujem o poznanie a učenie. Žiaci na hodinách projektovou metódou riešili témy Vesmír a tematického celku Ľudské telo.
Ľadová nádhera
- Mrazivé januárové počasie nám doprialo experimentovať a vytvoriť si prírodné ozdoby z ľadu. Stačilo si vziať misku či formičku a naaranžovať do nich prírodniny, ktoré sme našli v okolí školy. Do misiek sme potom naliali vodu, vyložili ich za okno a netrpezlivo čakali čo mrázik vyčaruje. Čaroval a kúzlil síce trošku dlhšie, ale podarilo sa my sme sa potešili takouto ľadovou nádherou.
Žiaci 4.B
Deň profesií
- Aj tento rok mali naši deviataci možnosť zúčastniť sa ďalšieho úspešného ročníka Dní profesií. Dni profesie vnímane ako milé a prínosné stretnutie, kedy majú žiaci možnosť adresovať svoje otázky priamo zástupcom školy, ktorú majú záujem navštevovať, alebo jej študentov. Rovnako boli pre žiakov pripravené jednotlivé stanovištia s ukážkami remesla, gastronomických ochutnávok, príležitosťou merania krvného tlaku či zisťovania krvnej skupiny od žiakov zdravotníckych škôl, skrášlenia od žiačok z odboru kozmetik či kaderník a mnoho iného.
Olympijský odznak všestrannosti
- V priebehu februára nám prišli výsledky olympijského odznaku všestrannosti, kam sa zapájame každý rok. Žiaci 6. až 9. ročníka sú testovaní v 6. disciplínach. Zaznamenané výsledky sa posielajú na olympijský výbor a ten zasiela podľa dosiahnutých výkonov žiakom odznaky od zlatého po bronzový.
Profesie
Do fotogalérie bol pridaný nový album Profesie.
22
Dejepisná olympiáda
- Aj tento rok mohli naši žiaci preukázať svoje historické vedomosti a analytické schopnosti, ktoré sa niesli v duchu Olympijských hier. Súťažilo sa v jednotlivých kategóriách. Našu školu reprezentovali na okresnom kole žiaci 8. a 9. triedy : Peter Mohylák, Izabela Veronika Pavelčíková, Soňa Jánošíková a Matúš Šedivý. Tento rok sa na prvom mieste v kategórii C umiestnila naša žiačka Soňa Jánošíková, ktorá svojimi odpoveďami ukázala nielen znalosti, ale aj schopnosť spájať rôzne historické javy do širšieho kontextu. Rovnako sa darilo Peťovi Mohylákovi, ktorý obsadil 3. miesto v kategórii D. Dejepisná olympiáda je veľmi náročná, a preto si vážim záujem o ňu a preukázané vedomosti všetkých našich riešiteľov. A ešte raz gratulujem .
Mgr. Zuzana Vaclavíková
Na prvouke u druhákov
- Naši druháci sa na hodinách prvouky stali malými vedcami. Pri preberaní tematického celku o živej a neživej prírode sa ich trieda menila na laboratórium, kde robili rôzne pokusy. Rozpúšťali rôzne látky vo vode, pozorovali odparovanie či filtráciu vody a všetky svoje zistenia si pozorne zapisovali. Venovali sa aj zloženiu pôdy a vytvorili zaujímvé projekty o tom, čo všetko našu pôdu znečisťuje a ako ju máme chrániť. Takéto hodiny sa im veľmi páčili a praktické činnosti im pomáhali pri osvojovaní si nových vedomostí.
Vychádzka ku krmelcu
- V pondelok 10. 2. krásne svietilo slniečko. Aj keď máme február, vonku bolo neobvykle teplo. Malí bádataelia sa preto rozhodli, že toto pekné počasie využijú a postarajú sa o zvieratká. Vybrali sa na turistickú vychádzku ku krmelcu a zvieratkám priniesli kopec chutného jedla. Zvieratká sa iste potešili a naši malí bádatelia opäť prežili krásny deň na čerstvom vzduchu.
Angličtina hrou
- Dňa 5.2. sa deti na krúžku Angličtina hrou oboznámili s americkými mincami a peniazmi. Ochutnali čierny čaj ( typický pre Veľkú Britániu) s mliekom a zoznámili sa s americkou povinnou literatúrou. Súčasťou výučby jazyka je aj oboznámenie sa s kultúrou a tradíciami danej krajiny. Na krúžku sa postupne budeme oboznamovať so zvykmi anglicky hovoriacich krajín.
VŠETKOVEDKO 2024
- A ako to tohto roku dopadlo?
V novembri sme bojovali s úlohami Všetkovedka o najmúdrejšieho z najbystrejších. Do súťaže sa zapojilo 27 žiakov z našej školy. Prvé tri miesta si vybojovalo 11 žiakov. Všetci žiaci získali diplom Všetkovedka alebo Všetkovedkov učeň a vecnú cenu. Všetkým gratulujeme
Všetkovedko 1
1. miesto: Zajac Samuel, Bátorek Benjamín z 1.A,
3. miesto: Bujný Alex z 1.A, Majtán Ľuboš, Malicher Samuel, Bátorková Dianka z 1.B
Všetkovedko 2
1. miesto: Sapieta Michael, Jančok Branislav z 2.A,
3. miesto: Hujík Tomáš z 2.A, Dudoň Peter z 2.B
Všetkovedko 3
1. miesto: Nemčáková Rebecca Maria z 3.A
Opäť pomáhame
- V decembri školský parlament usporiadal 2. ročník charitatívneho podujatia Vianočný
jarmok. Ukázalo sa, že naše deti radi pomáhajú a neváhali prispieť tým, ktorí to potrebujú.
Podarilo sa vyzbierať úžasných 837,20 €.
Sumu sme aj tento rok rozdelili. Časť sumy – 500 € bola darovaná Vikinke na pomôcky a
rehabilitačné účely.
Zvyšok bol poslaný na transparentný účet Združenia za práva zvierat – Centrum pre týrané,
zranené a hendikepované zvieratá v Bratislave.
Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli na dobrú vec a dúfame, že budúci ročník tejto vydarenej
akcie bude ešte úspešnejší.
Koordinátori školského parlamentu K. Gabríková a E. Drličiaková
Exkurzia - Mincovňa v Kremnici
- V stredu 5. 2. žiaci 8. a 9. ročníka absolvovali exkurziu v Kremnici. Tamojšia mincovňa je jednou z najstarších a najvýznamnejších mincovní v strednej Európe, ktorá odráža význam mincovníctva v stredovekom Uhorsku. Jej dôležitosť sa zachovala až do dnešných dní, keďže je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov, ako najdlhšie fungujúci podnik s nepretržitou prevádzkou na svete.
Okrem mincí, ktoré produkujú a vyvážajú do celého sveta, vyrábajú tiež medaile, plakety, žetóny a odznaky. Naši žiaci mali možnosť nazrieť na priamy proces výroby, ako aj na mechanizmy používaných strojov. Exkurzia bola pre všetkých veľmi zaujímavá a prínosná.
Uspeli sme v okresnom kole Jazykového WocaBee šampionátu
- Naša trieda 3.A s p. uč. Bohovičom sa zapojila do piateho ročníka inovatívnej súťaže pre školy s názvom Jazykový WocaBee šampionát. Súťaž prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a súťaží sa online v aplikácii na učenie slovíčok - WocaBee .
Trieda 3.A (16 žiakov) sa v rámci okresu Bytča umiestnila na vynikajúcom 1.mieste, vďaka čomu získala ceny a postúpila do krajského kola.
Súťaž vyvrcholí medzinárodným finále, v ktorom sa stretnú tie najlepšie triedy z 8 krajín! Žiaci sa v aplikácii učia novú slovnú zásobu vrátane výslovnosti moderným a veľmi efektívnym spôsobom. V súťaži sa hodnotí usilovnosť žiakov v učení cudzích jazykov, meraná počtom bodov získaných za precvičovanie slovíčok. Čím viac žiaci precvičujú, tým viac bodov (za správne odpovede) získajú a viac sa aj naučia. Každý žiak našej triedy 3.A získal počas okresného kola denne v priemere 739 WocaPoints bodov, čo sa rovná približne 492 správnym odpovediam pri precvičovaní.
Triedy v šampionáte súťažia ako tím, takže v jazykoch sa zlepšujú skutočne všetci žiaci a slovíčka sa naučia vrátane správnej výslovnosti.
Aplikácia WocaBee navyše pracuje s každým žiakom individuálne za pomoci umelej inteligencie a žiaci si ju môžu spustiť na mobile, tablete či počítači.
ŠKD - Január
- Ako sme trávili januárový čas v ŠKD? FOTOGALÉRIA
V Krajskej knižnici v Žiline
- V piatok 24. 1. sa naše deti z CVČ vybrali do Krajskej knižnice v Žiline. Tu na nich čakali milí knihovníci, ktorí si pre nich pripravili zaujímavé aktivity. Naši najmenší prváci a druháci sa preniesli do krajiny rozprávok, kde bádali po známych zberateľoch ľudových rozprávok, tiež po obľúbených rozprávkach a ich hrdinoch. Starší žiaci navštívili Osmijankovu literárnu záhradu. Osmijanko prišiel z rozprávok priamo medzi nich, aby im ponúkol kopec zábavy a mnoho rozprávkových príbehov. Na záver sa mohli s Osmijankom odfotografovať a pozrieť si aj knižky v tejto knižnici.