• Materská škola

• Fašiangy na Budatínskom hrade

• 08.04.2024 13:23
          • Počas fašiangového obdobia sme sa zúčastnili odbornej prednášky etnologičky Považského múzea Adriany Bárdyovej o zvykoch a tradíciách fašiangového obdobia. Po prednáške nasledovala tvorivá dielnička, v ktorej si deti vyrábali jednoduchú fašiangovú masku. Vypočuli sme si aj krátku prednášku o drotárskom remesle a zahrali sme sa zaujímavé pexeso s obrázkami o Považskom múzeu.

• U rezbára

• 08.04.2024 13:24
          • Naše deti z materskej školy mali možnosť navštíviť miestneho rezbára pána Bátorka v jeho rezbárskej dielni. Pútavo im porozprával o rezbárskom remesle. Ukázal deťom náradie, ktoré pri svojej práci potrebuje a aké druhy dreva najčastejšie používa. V tvorbe p. Bátorka sa najčastejšie prelínajú predovšetkým motívy prírody a náboženstva, ktoré sú jeho najčastejšou inšpiráciou.

Aj vďaka takýmto ľuďom a ich vášni k drevu, toto krásne remeslo stále žije.

• Korčuliarsky výcvik

• 08.04.2024 13:24
          • Počas celého korčuliarskeho kurzu sa deťom venovali profesionálni tréneri mládeže MM Arény v Krásne nad Kysucou. Všetky aktivity na ľade prispôsobili daným schopnostiam detí predškolského veku počas každej hodiny korčuliarskej prípravy. Deti sa ako úplní začiatočníci učili padať, vstávať, šmýkať sa po ľade, kĺzať, bežať a jazdiť na oboch nohách. Prvý deň bol pre deti náročný, vykotúľalo sa aj pár slzičiek, boli aj malé modrinky, ale každým dňom sa zlepšovali a získavali istotu na ľade. Skvelé výsledky bolo vidieť až posledný deň kurzu, kedy väčšina detí korčuľovala bez akýchkoľvek pomôcok. Za svoju usilovnosť, šikovnosť a  statočnosť preukázanú počas celého kurzu boli deti odmenené sladkými odmenami a diplomom, ktorý im slávnostne odovzdali osobní tréneri.
          • Prikrmovanie vtáčikov

• 08.04.2024 13:25
          • V zimných mesiacoch si našu pomoc zaslúžia vtáčiky, ktoré nám celú jar a celé leto spríjemňujú pobyt v prírode svojím štebotaním. Môžeme im pomôcť prežiť náročné zimné obdobie, kedy sa v prírode nachádza menej dostupnej potravy. Aj vtáčiky v našej školskej záhrade  netrpezlivo navštevovali kŕmidlá s nevyslovenou prosbou o pomoc. Deti si ich vypočuli a začali sme so zimným prikrmovaním. Odmenou nám bude počas zimného obdobia pohľad z okna na štebotavé sýkorky, hašterivých vrabcov, drozdov, brhlíka a ďalšie druhy zimujúceho vtáctva.
          • Vianoce na ľudovú nôtu

• 26.04.2024 13:08
          • Dňa 20.12. sme sa zúčastnili v Bytčianskom zámku výchovného koncertu v podaní Speváckeho súboru Spievanky a Detského folklórneho súboru Cipovička z Centra voľného času v Žiline. Zažili sme krásne  hudobné a tanečné vystúpenie v atmosfére vianočnej tematiky.